ماساژ سینوس

معمولا درد و احتقان سینوس‌ها در اثر آلرژی فصلی و یا سرماخوردگی ایجاد می‌شود. با این وجود برخی از افراد به دلیل رشد غیر طبیعی بافت داخل بینی به نام پولیپ، وجود یک دیواره ناهموار از بافت بین سوراخ بینی و انواع بیماری‌های دیگر به دردهای سینوسی دچار می‌شوند.
به این نوع احتقان بینی که در یک قسمت تکراری و به صورت طولانی احساس می‌شود، سینوس مزمن می‌گویند. گاهی از داروهای بدون نسخه نیز برای رفع ناراحتی سینوس استفاده می‌شود. با این حال برای جایگزین کردن آن‌ها با یک گزینه بهتر، ماساژ سینوس ایده خوبی خواهد بود.

ماساژ سینوس به تقویت تخلیه سینوس‌ها و سهولت احتقان کمک می‌کند و تمام آن چیزی که برای آن نیاز است، سر انگشتان ماساژوری ماهر می‌باشد.

۳ روش ماساژ سینوس

این کار به آسانی انجام می‌شود. تنها لازم است که چند دقیقه ماساژ آرام و فشار بر روی قسمت‌های مناسب صورت انجام شود.

بدن انسان چهار جفت سینوس دارد. هر یک از آن‌ها به دنبال استخوانی هستند که در امتداد آن قرار دارند. می‌توانید تنها سینوس‌هایی که باعث آزارتان می‌باشند و یا هر چهار ناحیه سینوس را ماساژ دهید.

۱. ماساژ سینوس جلو

سینوس‌های پیشانی در مرکز پیشانی و درست بالای چشم‌ها یافت می‌شوند. برای کاهش تنش در این قسمت، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- دستان خود را به هم بمالید تا گرم شوند.

۲- انگشت اشاره و میانی خود را در دو طرف پیشانی و درست بالای ابروها قرار دهید.

۳- به آرامی و به شکل حلقه‌ای ماساژ را شروع کنید.

۴- این کار را حدود ۳۰ ثانیه انجام دهید.

ماساژ پیشانی

۲. ماساژ سینوس فک بالا

این نوع در هر دو طرف بینی، زیرگونه‌ها و بالاتر از دندان‌ها قرار دارند و بزرگ‌ترین ناحیه بین چهار سینوس هستند.

۱- انگشت اشاره و میانی خود را روی ناحیه بین استخوان گونه و فک فوقانی در هر دو طرف بینی قرار دهید.

۲- این ناحیه را با حرکت دایره‌ای حدودا ۳۰ ثانیه ماساژ دهید.

۳- برای فشار بیشتر به جای انگشت اشاره از انگشت شست خود استفاده نمایید.

۳. ماساژ سینوس اسفنوئید

این ناحیه در کنار جمجمه و در استخوان اسفنوئید است که در پشت بینی و میان چشم‌ها، درست زیر غده هیپوفیز یافت می‌شود. سینوس‌های غربالی نیز در استخوان غربالی قرار گرفته است. استخوانی که حفره بینی را از مغز تقسیم می‌کند:

این روش هر دو نوع سینوس را ماساژ می‌دهد:

۱- انگشتان اشاره خود را روی پل بینی قرار دهید.

۲- ناحیه میان استخوان بینی و گوشه چشم را بیابید.

۳- با انگشتان اشاره خود به مدت ۱۵ ثانیه فشار محکمی در آن نقطه وارد کرده و نگه دارید.

۴- سپس با استفاده از انگشتان اشاره، از کنار پل بینی به سمت پایین بیایید.

۵- این کار را حدود ۳۰ ثانیه انجام دهید.

می‌توانید چندین بار این ماساژ را در مرکز ماساژ اصفهان تکرار کنید تا سینوس‌های شما از احتقان رها شود. همچنین برای تسکین بیشتر می‌توانید از کمپرس گرم و یا استنشاق بخار استفاده نمایید.

عملکرد سینوس چگونه است؟

سینوس‌ها حفره‌های داخلی توخالی در جمجمه هستند. آن‌ها در حالت عادی شامل هوا می‌باشند و به همین دلیل به تنفس بهتر هر فرد کمک می‌کنند. همچنین ممکن است برای تقویت صدای شما موثر عمل کنند.

سینوس‌های سالم اساسا حرفه‌های خالی و تنها شامل یک لایه نازک از مخاط می‌باشند. سینوس‌هایی که ملتهب می‌شوند (در اثر سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی) ایجاد مخاط می‌کنند. این منجر به احتقان می‌شود که به نوبه خود باعث فشار و درد صورت خواهند شد.

ممکن است در یک ناحیه و یا هر چهار ناحیه، درد سینوس را تجربه کنید. بسیاری از کسانی که به دردهای سینوسی مبتلا هستند، در تمام چهره خود درد دارند و این مسئله در مدت زمان طولانی باعث آزار و ناراحتی آن‌ها می‌شود.

ماساژ صورت

چگونه ماساژ سینوس به شما کمک می‌کند؟

تصور می‌شود که ماساژ سینوس‌ها با تسکین فشار و کمک به خارج کردن مخاط سینوسی، به کاهش درد و گرفتگی سینوس کمک می‌کند. فشار ملایم و گرما در اثر ماساژ نیز به افزایش گردش خود در ناحیه درد منجر می‌شود.
با این حال تحقیقات متعددی درباره ماساژ سینوس انجام نشده است. مطالعات کوچک‌تر با نتایج مثبتی صورت گرفته با این حال به مراتب تحقیقات بیشتری لازم است.
در یک مطالعه اخیر، ماساژ درمانی صورت شدت سردردهای سینوسی را در ۳۵ زن کاهش داد. در یک مطالعه دیگر، ورزشکاران مرد مبتلا به سینوزیت مزمن، ماساژ درمانی صورت را دریافت کردند که باعث کاهش چشمگیر احتقان صورت و حساسیت آن شد.
ماساژ سینوس از فشار و گرمای ملایم دست‌ها استفاده می‌کند تا مخاط محبوس در سینوس‌ها را آزاد کند. این ممکن است به تسکین علائم احتقان نیز کمک کند. چنین علائمی ممکن است شامل این موارد باشد:

۱- فشار و درد صورت

۲- آبریزش بینی و یا عفونت

۳- سردرد

افراد می‌توانند به راحتی این کار را در خانه انجام دهند.

آیا تاثیر آن طولانی مدت است؟

هیچ تحقیق موثقی برای اثبات اینکه اثرات ماساژ سینوس ماندگار نیست، وجود ندارد. برخی از متخصصان سالن ماساژ اصفهان می‌گویند که برای جلوگیری از درد و فشار سینوس‌ها، لازم است که روند ماساژ در طول روز تکرار شود.

بسته به علائم می‌توانید ماساژ را برای تمرکز بیشتر روی قسمت‌های خاصی از صورت تنظیم کنید. به یاد داشته باشید که ماساژ سینوس یکی از درمان‌های موثر است که می‌تواند به تسکین فشار سینوس، درد و یا احتقان کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این روش محدودیت‌های خود را دارد با این حال می‌تواند برای برخی از افراد مفید واقع شود.

ممکن است لازم باشد که در طول روز چندین بار تکنیک‌های ماساژ را تکرار کنید تا از تجمع مخاط در سینوس‌ها جلوگیری شود. اگر درد شدیدی دارید که علی رغم معالجه در خانه از بین نمی‌رود و یا تب بالایی را مشاهده می‌کنید، بهتر است که هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. این مسئله می‌تواند ناشی از یک عفونت سینوسی یا مسائل اساسی دیگری باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

راه‌های بیشتری نیز برای درمان این درد وجود دارد. از آنجایی که احتقان بینی یک علامت شایع از عفونت‌های تنفسی و آلرژی به شمار می‌آید، روش‌های درمان آن نیز متفاوت است. برای کاهش درد ناشی از درد صورت و سردرد، انجام این روش ماساژ به تسکین احتقان بینی و علائم آن منجر می‌شود. با این حال بهتر است قبل از دریافت آن از پزشک خود مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *