انواع ماساژ

ماساژ یا ریکسشن یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌های درمانی است که می‌توانید از آن برای درمان بسیاری از بیمارها و درمان عضلات و مفاصل استفاده نمایید. شما می‌توانید به صورت منظم با مراجعه به مرکز ماساژ اصفهان تمامی گرفتگی‌ها و خستگی‌های ناشی از کارهای روزانه و مشکلات عضلات خود را برطرف نمایید.

انواع ماساژ

ماساژ‌ها انواع و تکنیک‌‌های مختلفی وجود دارند از جمله می‌توان به:

 1. ماساژ پا
 2. سوئدی
 3. ورزشی
 4. بافت‌‌های عمق
 5. سنگ
 6. آب گرم
 7. ماساژ شیطوسی
 8. پیشانی
 9. تایلندی
 10. نقطه تسریع
 11. ماساژ اطراف چشم
 12. پیش حاملگی یا قاعدگی
 13. رفلکسولوژی

در ادامه در مورد انواع ماساژ بیشتر توضیح خواهیم داد.

شاید باورتان نشود که شما می‌توانید با یک ماساژ ساده بر اعصاب خود مسلط شوید این کار باعث می‌شود که شما بتوانید استرس و فشار‌های عصبی را از خود دور کنید. این نتیجه براساس مطالعات و تحقیقاتی است که توسط دانشگاه‌‌های علمی‌ انجام شده است دریافته‌‌اند که شما می‌توانید با انجام ماساژ صورت تمامی‌ مشکلات اخلاقی و روانشناختی را از بین ببرید.

ماساژ کف پا

۱. ماساژ پا

همانطور که کاملاً روشن و واضح است این نوع ماساژ قسمت پا را شامل می‌شود. پا که قلب دوم نام دارد. می‌تو‌‌اند در سلامتی و ایجاد آرامش ما تاثیر فوق العاده‌ای بگذارد.

ماساژ کف پا در مقایسه با رفلکسولوژی که در این نوع ماساژ نیز هدف اصلی آن نیز یک سری از نقاط حساس پا بود  بیشتر کسانی از این نوع ماساژ استقبال می‌کنند که در طول روز مدت زیادی را روی پا‌های خود ایستاده‌‌اند و به همین دلیل در ناحیه کف پا احساس درد شدیدی دارند. این نوع ماساژ می‌تو‌‌اند تسکین کننده فوق العاده برای درد پا‌ها و خستگی پا‌های شما باشد.
درمان تمامی‌ درد‌ها با ماساژ پاها برطرف می‌شود.

۳. ماساژ اطراف چشم

یکی از نواحی که مورد ماساژ قرار می‌گیرد و می‌تو‌‌اند بسیار موثر بر روی سلامتی شما باشد ماساژ اطراف چشم است که می‌توانید با این عمل پف زیر چشم‌‌ها را برطرف نمایید. این کار باعث می‌شود که زیر چشم‌‌های شما روشن‌‌تر و جوان‌‌تر به نظر برسد و باعث شادابی پوست شما می‌گردد.

برای انجام ماساژ اطراف چشم کافی است انگشتان دست خود را به صورت آرام از کنار گوش‌‌ها شروع کنید و تا زیر چشم‌‌های خود به آرا می‌بکشید و انگشتان خود را تا گوشه‌‌های چشم خود ببرید حتی می‌توانید تا نواحی بینی و تا خطوط چهره‌ی خود نیز این کار را انجام دهید برای این که از این کار نتیجه‌ای که مورد انتظار شما است را بگیرید کافی است که در طول روز به مدت یک دقیقه این کار را تکرار کنید.

در صورتی که نیاز دارید می‌توانید از مواد مرطوب کننده مانند روغن‌‌های مخصوص اطراف چشم که هیچ گونه ضرری به چشم و بافت پوست شما نمی‌زنند استفاده کنید با انجام این فرایند می‌توانید تغییرات را مشاهده کنید با استفاده از این روش شما به پوستی روشن‌‌تر و جوان‌‌تر خواهید رسید.

ماساژ پیشانی

۳. ماساژ پیشانی

برای انجام دادن ماساژ پیشانی بیشتر توصیه می‌شود که دست‌‌ها را هنگام ماساژ به صورت دایره‌ای حرکت دهید و همزمان هر دو سمت پیشانی خود را ماساژ دهید. در ابتدا از گیجگاه شروع کنید و کم کم به سمت وسط پیشانی حرکت کنید، بعد دوباره به طرفین برگردید به مدت یک دقیقه این کار را تکرار کنید.

۴. ماساژ دست

افرادی که دچار دست درد هستند می‌توانند با ماساژ دادن دست‌های خود این عارضه را تا حد زیادی تسکین و بهبود ببخشند.

کف دست راست به دلیل داشتن انرژی مثبت موجب برانگیخته شدن انرژی در بدن شما می‌گردد و به این صورت اثر تشدید کننده‌ی انرژی دارد. برخلاف آن کف دست چپ به دلیل این که دارای انرژی منفی است. شاید برایتان جالب باشد که پشت دست چپ دارای انرژی مثبت است.

یکی از بر‌‌ترین روش‌های برای این که بتوانید گردش خون را به سایر اعضای بدن برسانید لازم است که از ماساژ عمومی استفاده کنید این نوع ماساژ موجب می‌گردد که جریان گردش خون در تمامی بدن افزایش یابد و ماساژ به صورت موضعی در تن‌ها در عضوی از بدن از جمله دست‌ها می‌تو‌اند تمامی انرژی و قدرت بدن را معطوف به یک نقطه کند.

برای این که نتیجه‌ی خوبی از ماساژ دست حاصل کنید لازم است که ابتدا دست‌های خود را با استفاده از روغن ماساژ دهید. زیرا موجب ایجاد رطوبت مناسب به سلول‌های پوست در این ناحیه می‌کند و باعث زیبایی دست‌ها و انگشتان و فرم دهی بهتر دست‌های شما می‌گردد.

مراحل ماساژ دست

برای این که ماساژ دست به خوبی انجام شود لازم است که به ‌ترتیب زیر عمل کنید:

 1. انگشت شست
 2. انگشت اشاره
 3. انگشت میانی
 4. انگشت انگشتری
 5. انگشت کوچک
 6. کف دست
 7. فشار دادن کف دست‌ها
 8. سوریا مودرا

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

ماساژ دست

 انگشت شست

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ماساژ دست تنها مربوط به مواقعی نمی‌شود که دست‌های شما درد می‌کند.
در واقع این نوع ماساژ را می‌توانید برای زمان‌هایی که سردرد نیز دارید برای رفع این مشکل به مدت پنج دقیقه انگشت شست خود را محکم بگیرید و تاثیر حیرت انگیز آن را مشاهده کنید.

 ماساژ انگشت اشاره

زمانی از این نوع ماساژ در سالن ماساژ در اصفهان استفاده می‌شود که شما بتوانید درد‌های عضلانی و زمانی که دچار ناراحتی‌های روانی از قبیل ‌ترس، خجالت، نا امیدی و غیره را کنترل می‌کند. طبق بررسی‌ها و آزمایشاتی که انجام شده است که افرادی که دچار مشکلات و ناراحتی‌های از قبیل کمر درد و عضلات هستند برای تسکین این قبیل درد‌ها بهتر است که انگشت اشاره خود را پنج دقیقه محکم بگیرید.

انگشت میانی

در صورتی که بسیار خشمگین و عصبانی هستید و یا دچار خستگی زیاد هستید. می‌توانید انگشت میانی خود را بگیرید و فشار دهید این کار علاوه بر این که رفع خستگی و عصبانیت می‌شود موجب کاهش فشار خون نیز می‌گردد و موجب آرامش  بیشتری می‌شود.

انگشت انگشتری

شما می‌توانید برای این که انگشت انگشتری خود را فشار دهید می‌توانید ویروس‌های منفی را از بین ببرید.
برای انجام این تمرین لازم است که آرامش خود را حفظ کنید و یک تنفس عمیق بکشید که موجب تمرکز شما می‌گردد برای درو کردن این افکار منفی از ذهن خود لازم است که انگشت انگشتری خود را به مدت پنج دقیقه فشار دهید.

انگشت کوچک

ماساژ انگشت کوچک باعث می‌شود که عزت نفس، استرس و عصبانیت شما را کم می‌کند. همچنین برای افزایش اعتماد به نفس خود انگشت کوچک خود را به مدت پنج دقیقه فشار دهید و زمانی که این کار را انجام می‌دهید بر روی موارد خوب تمرکز کنید.

کف دست

برای ماساژ کف دست بهتر است که انگشت‌های یک دست خود را وسط کف دست دیگر خود قرار دهید و سپس فشار دهید و به صورت دایره‌ای ماساژ انجام شود در طی این فرایند بهتر است عمل دم و بازدم را به صورت عمیق انجام دهید.
بهترین فوایدی که ماساژ دادن کف دست استرس، اسهال، یبوست و حالت استفراغ پیشگیری می‌کند.

ماساژ تایلندی

فشار دادن کف دست‌ها

این نوع ماساژ بیشتر در تمرینات مدیتیشن انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود که تمرکز بیشتری بر روی افکار خود داشته باشید با انجام این حرکت، گردش خون به سایر اندام‌های بدن به خوبی انجام می‌شود.

سوریا مودرا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چطور می‌توانید که با ماساژ دادن انگشتان دست خود دستگاه گوارش و متابولیسم بدن خود را تقویت کنید این کار به شما کمک می‌کند که میزان درجه حرارت خون بدن شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند و همچنین موجب کم اشتهایی شما نیز شود که بسیار برای افرادی که تمایل دارند وزن خود را کم کنند و به یک وزن ایده آل برسند بسیار مفید است.

۵. ماساژ تایلندی

همانطور که از اسم این نوع ماساژ کاملاً مشخص است این روش از کشور تایلند اقتباس شده است و در مراکز ماساژ در اصفهان طیق اصوال انجام می‌شود.
ماساژ تایلندی یا ماساژ یوگا نیز معروف است. ماساژ تایلندی، بر روی لباس انجام می‌شود و نیازی نیست که ماساژ گیرنده لباس‌‌های خود را در بیاورد. این نوع ماساژ نیز یکی از تکنیک‌‌های بسیار مشهور و پرطرفدار در این زمینه است.

مزیت‌‌های ماساژ تایلندی

از مزایای ماساژ تایلندی عبارتند از:

 • بدون محدودیت حرکت
 • بهبود دهنده قوی عضلات و مفاصل
 • انعطاف پذیری فوق العاده

و ده‌‌ها مزیت دیگر که می‌توان از این نوع روش بهره مند شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *